Wpływ studentyfikacji i turystyfikacji na społeczno-kulturową przestrzeń miasta
Abstrakt
Artykuł analizuje zjawiska studentyfikacji i turystyfikacji oraz ich wpływ na społeczno- kulturową przestrzeń miasta. Wnioski dotyczą głównie Krakowa, ale mogą być użyteczne także dla większości dużych polskich miast. Kraków jest dobrym studium przypadku z uwagi na trzy cechy. Po pierwsze, jest największym po stolicy ośrodkiem akademickim; po drugie ,wyrósł na jedno z najważniejszych w świecie centrów sektora BPO (Business Process Outsourcing), co przekłada się na duży popyt na mieszkania na wynajem; po trzecie, przyciąga rocznie miliony turystów. Artykuł wykazuje, że im bardziej postępuje studentyfikacja i turystyfikacja, tym słabsza staje się tożsamość miasta, a kapitał społeczny ulega erozji. Radykalnie obniża się jakość życia, więc coraz częściej mieszkańcy decydują się na wyprowadzkę z miast, przyczyniając się do depopulacji i obumierania centrów.
Statystyki
Bibliografia
J. Gądecki, I Love NH. Gentryfikacja starej części Nowej Huty?, Warszawa 2012.
R. Glass, Aspects of Change, London 1964.
R. Florida, Narodziny klasy kreatywnej: oraz jej wpływ na przeobrażenia w charakterze pracy, wypoczynku, społeczeństwa i życia codziennego, tłum. T. Krzyżanowski, M. Penkala, Warszawa 2010.
Krakowski Rynek Nieruchomości 2015, Kraków 2016.
J. Kotus, M. Rzeszewski, A. Bajerski, Przyjezdni w strukturach miasta – miasto wobec przyjezdnych: studenci i turyści w mieście w kontekście koncepcji „city users”, Poznań 2015.
A. Majer, Odrodzenie miast, Łódź–Warszawa 2014.
M. Murzyn-Kupisz, M. Szmytkowska, Studentification In The Post-Socialist Context: The Case Of Cracow And The Tri-City (Gdansk, Gdynia And Sopot), Geografie, Čislo 2 Ročnik 120 (2015).
K. Nabielek, D. Hamers, D. Evers, Cities in Europe – Facts and figures on cities and urban area, 2016, https://ec.europa.eu/futurium/en/system/files/ged/pbl_2016_cities_in_europe_23231.pdf.
A. Sosnowska, Awans symboliczny mimochodem. Liderzy polskiego Greenpointu wobec gentryfikacji dzielnicy, „Politeja. Pismo Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ”, 27/2014.
G. Woroniecka, Działanie polityczne. Próba socjologii interpretatywnej, Warszawa 2001.
Witryny internetowe
http://krakow.pl/aktualnosci/211419,26,komunikat,krakow_poprawil_miejsce_w_rankingu_lokalizacji_dla_outsourcingu.html
http://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/2981000/2981561-raport-absl-2017.pdf
http://krakow.pl/aktualnosci/205715,29,komunikat,rekordowy_rok_dla_krakowskiej_turystyki.html
https://www.igipz.pan.pl/home_pl.html
https://www.theguardian.com/travel/2017/aug/10/anti-tourism-marches-spread-across-europe-venice-barcelona
http://www.miasto2077.pl/holendrzy-stworzyli-fairbnb-lepsza-wersje-popularnego-serwisu-airbnb/
Copyright (c) 2017 Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.